Prebujanje z zgago zjutraj je lahko izjemno zaskrbljujoče in neprijetno. Čeprav ste morda že navajeni na dejstvo, da se po obilnem ali začinjenem obroku spopadate z zgago, je lahko zelo moteče, če znova na enak način začnete dan.
Na srečo obstaja kar nekaj načinov, ki vam lahko pomagajo uspešno preprečiti jutranjo zgago. Nadaljujte z branjem, če želite več informacij o teh koristnih nasvetih in izvedeti več o zgagi na splošno.
Kaj povzroča zgago?
Zgaga je simptom refluksa kisline, ki se pojavi, ko se mišice na dnu požiralnika preveč sprostijo in omogočijo, da želodčna kislina vrne v požiralnik in navzgor, vse do ust.
Posledica tega je tista boleča zgaga, ki jo pogosto po pomoti zamenjamo za srčni infarkt. Morda ivas dejansko muči zgaga v trebuhu ali prsih, ki jo spremlja grenak okus v ustih. To lahko privede do težav s požiranjem, do občutka, da imate nekaj v grlu, do regurgitacije in drugih težav, ki so lahko kar vztrajne.
Lahko je tudi nekoliko zaskrbljujoče, če se zjutraj nenadoma začnete zbujati z zgago. Na srečo obstajajo različni načini zdravljenja tega stanja in vsak posameznik, ki trpi zaradi refluksa kisline in zgage, bi moral raziskati različne možnosti.
Pomembno je tudi vedeti, da lahko zgaga, če se ne zdravi, resno poškoduje vaš požiralnik, kar lahko privede do nadaljnjih, še resnejših težav. Če menite, da imate resne težave ali vas že predolgo muči zgaga, se čim prej posvetujte s svojim zdravnikom.
Zakaj nas zjutraj po vstajanju muči zgaga?
Vzrokov za zgago zjutraj po vstajanju je več, stanje pa se razlikuje od refluksa kisline, ki se pojavi čez dan. Nočne ali jutranje epizode se običajno pojavljajo manj pogosto, vendar lahko trajajo dlje in so bolj intenzivne.
Sprememba položaja telesa
Kaj torej povzroča zgago zjutraj po vstajanju? Dva glavna razloga sta povezana s spremembami, ki se ponoči dogajajo v vašem telesu. Prvič, pokončen položaj telesa čez dan pripomore k boljši prebavi in vaš želodec se lahko hitreje izprazni, tako da je manj možnosti za pojav zgage.
Nasprotno pa se med spanjem vaša prebava upočasni, kar poveča verjetnost pojava refluksa kisline. Pomembno je omeniti, da lahko spanje skozi nočne epizode zgage povzroči zelo hudo zgago zjutraj. Takšna dolgotrajna izpostavljenost kislini je lahko tudi mnogo bolj škodljiva, zato je izredno pomembno zdraviti ali preprečevati jutranjo zgago.
Manj sline
Drugič, ko žvečite in pogoltnete hrano, slina nevtralizira želodčno kislino, zato je zgaga čez dan običajno blažja. Ko spite, se proizvodnja sline zmanjša in v fazah globokega spanja se aktivnost požiranja popolnoma ustavi, zato se refluksna kislina iz požiralnika ne nevtralizira.
To težavo lahko poskusite rešiti tako, da se poskušate hidrirati, ko se zbudite. Vendar pa mnogi ljudje občutijo zgago tudi potem, ko zjutraj popijejo vodo. V primeru, da imate takšne težave, poskusite namesto vode iz pipe piti čaj ali celo mineralno vodo, na primer Donat. Ta naravna mineralna voda je izjemno bogata z hidrogenkarbonati, ki nase vežejo kisline in tako nevtralizirajo želodčno kislino, ki uhaja v požiralnik.
S svojimi nežnimi mehurčki in bogato vsebnostjo mineralov vam Donat ne bo pomagal le pri tistem neprijetnem pekočem občutku v grlu in prsnem košu, ampak bo prispeval tudi k vašemu splošnemu zdravju in dobremu počutju (medicinsko dokazano!), še posebej za zdrav prebavni proces in močan imunski sistem.
Kaj lahko storimo, da preprečimo jutranjo zgago?
Če se sprašujete, kako preprečiti zgago zjutraj, se morate držati nekaj zlatih pravil:
Ne jejte pred spanjem
Uživanje hrane manj kot tri ure pred spanjem lahko zjutraj po vstajanju občutno poslabša refluks kisline in jutranjo zgago. Razlog za to je, da bo vaš želodec še vedno poln, ko boste šli spat, kar bo povzročilo večji pritisk na želodčno kislino, ki se zlahka vrne vse do vaših ust. Poskrbite, da bo vaš želodec čim bolj prazen, preden se zvečer uležete.
Izogibajte se živilom, ki spodbujajo zgago
Določena živila in pijače lahko močno poslabšajo simptome kadar koli v dnevu in seveda tudi ponoči. Če vas muči zgaga, se izogibajte paradižnikovi omaki, česnu, čebuli, kavi, začinjenim in mastnim jedem ter citrusom. Poleg tega zmanjšajte kajenje in pitje alkoholnih pijač, saj sta ti dve razvadi tudi pogosta sprožilca refluksa kisline in se raje odločite za nekatera naravna zdravila.
Prilagodite svoj položaj spanja
Kot je bilo omenjeno že zgoraj, je pokončen položaj eden od razlogov, zakaj ljudje čez dan občutijo blažjo zgago kot zjutraj. Seveda vaš položaj med spanjem ne more biti popolnoma pokončen, vendar vam naklon pri spanju lahko pomaga, saj to zmanjša vašo izpostavljenost nastajanju kisline. Če v tem položaju preprosto ne morete zaspati, poskusite spati na boku, saj vam bo ta način hitreje prinesel olajšanje kot spanje na hrbtu ali trebuhu.
Kot lahko vidite, obstaja več načinov, ki bi vam lahko pomagali premagati težave z zgago, na primer dvig vzglavja postelje in izogibanje nekaterim živilom, ki spodbujajo nastanek pojava zgage.
Če ti nasveti ne pomagajo pri preprečevanju jutranje zgage ali če imate kronične težave, se posvetujte s svojim zdravnikom o nadaljnjih korakih, ki bi jih lahko storili, da bi čim bolj ublažili simptome refluksa.
Znebite se jutranje zgage s pomočjo naše aplikacije Donat Moments!
Izberite poglavje: