Počasna prebava in zaprtje sta lahko prava mora, s katero se ljudje spopadajo na različne načine. Zaprtje lahko pogosto odpravimo z naravnimi sredstvi ali z majhnimi spremembami življenjskega sloga. Včasih pa naravni pristopi ne pomagajo in takrat pride prav kakšno drugo zdravilo proti zaprtju.
Vendar je pomembno vedeti, kaj so odvajala in katero jemati pri zaprtju, saj jih je na trgu več vrst. Če želite izvedeti več o zaprtju in odvajalih ter drugih stvareh na to temo, berite naprej.
Kaj je zaprtje?
Vsako neredno iztrebljanje še ne pomeni, da trpite za zaprtjem. Posamezniki smo si namreč med seboj različni in tudi naši organizmi zate delujejo različno, zato je v nekaterih primerih še posebej težko opredeliti, ali gre pri nekom za počasno prebavo oz. zaprtost ali kaj drugega …
Verjetno pa imate težave z zaprtjem, če imate naslednje simptome:
- v zadnjem tednu ste odvajali blato manj kot trikrat;
- blato je bolj trdo kot po navadi;
- med iztrebljanjem se naprezate ali čutite bolečino;
- ko končate, imate občutek nepopolnega iztrebljanja.
Če se sprašujete o vzrokih za to težavo, je mogočih več odgovorov:
- nezadosten vnos vlaknin,
- dehidracija,
- pomanjkanje telesne dejavnosti ali dolgotrajno sedenje/ležanje,
- življenjski slog ali spremembe prehrane,
- neželeni učinki zdravil,
- stres,
- nosečnost.
To so le nekateri od vzrokov zaprtja, vzrok vaših težav pa je lahko čisto drug, saj je vsak človek, kot že rečeno, drugačen.
Preden posežemo po odvajalih
Ljudje se v prebavni stiski pogosto takoj zatečejo v lekarno in se oskrbijo z močnimi odvajali, misleč, da predstavljajo najboljšo rešitev v boju proti zaprtju. Toda obstajajo tudi milejše metode, ki prav tako pomagajo, denimo naravna odvajala in prilagoditev dnevne prehrane. Predlagamo, da vedno najprej poskusite s slednjimi in se šele v zatem zatečete k močnejšim sredstvom. Za začetek poskusite povečati dnevni vnos vlaknin.
Vlaknine so izjemno pomembne, saj potujejo skozi črevesje skoraj neprebavljene in povečajo volumen blata, kar spodbuja redno iztrebljanje. Prehrana, bogata z vlakninami, lahko posledično poveča pogostost iztrebljanja in zmehča blato.
Za povečanje volumna blata naj bi ženske po priporočilih zaužile 25 gramov vlaknin na dan, moški pa 38 gramov na dan. Delež vlaknin v prehrani povečujte postopoma, da se izognete napenjanju.
Če iščete preprost način, da v prehrano vključite več vlaknin, poskusite z naslednjimi živili:
- chia semena,
- stročnice,
- jagodičje,
- jabolka,
- slive,
- ovseni kosmiči,
- kivi.
Obstajajo pa seveda tudi živila, ki so med pogostimi sokrivci za zaprtje in se jim v primeru pogostejših težav z neredno prebavo velja izogibati. V to skupino spadajo procesirana hrana, prevelike količine mesa, ocvrta in zelo mastna hrana, pa tudi kofein, pikantne jedi in mlečni izdelki.
V boju proti zaprtju je pomembna tudi ustrezna oskrba telesa z vodo, ki izboljša konsistenco blata in mu olajša pot skozi telo. Izjemno učinkovito sredstvo je tudi Donat, naravno odvajalo, ki nima neželenih učinkov in se že več kot 400 let uporablja za zdravljenje zaprtja. Preberite, kako pomaga telesu izboljšati prebavo in ohranjati zdravje.
Ne pozabite tudi na redno telovadbo, saj boste tako telesu pomagali pri prebavi in spodbudili iztrebljanje. Telesna dejavnost je učinkovita proti zaprtju, ker skrajša čas, ki ga hrana porabi za pot skozi črevesje, in tako omeji količino vode, ki se absorbira iz blata v vaše telo. Še več, telesna dejavnost podpira pravilno delovanje imunskega sistema, kar je izredno pomembno v boju proti zimskim prehladom in grožnji koronavirusa.
Kot lahko vidite, uspešne strategije za naravno premagovanje zaprtja temeljijo na zdravem življenjskem slogu. Če bi, še preden se zatečete k odvajalom, radi poskusili na ta način, si obvezno preberite še več o malih trikih, ki vas bodo na naraven način pripeljali do velikih sprememb – tako na področju prebave kot na področju zdravje in splošnega počutja!
Kaj so odvajala?
Če zgornji nasveti ne pomagajo, boste verjetno želeli poskusiti z močnejšim sredstvom, na primer z odvajali.
Odvajala so snovi, ki pripomorejo k mehčanju blata ali na splošno spodbujajo iztrebljanje. Če imate težave z zaprtjem ali sorodne težave, so vam lahko v veliko pomoč. Jemljemo jih lahko peroralno ali rektalno, odvisno od njihove oblike.
Obstajajo različne vrste odvajal, ki se razlikujejo po delovanju in učinku, zato je treba skrbno izbrati pravega. Katere vrste odvajal torej poznamo in kako delujejo?
- odvajala, ki povečajo volumen blata: tako kot vlaknine ta odvajala potujejo po telesu neprebavljena in povečajo volumen blata;
- mehčalci blata: ta odvajala, kot pove že ime, zmehčajo blato in mu olajšajo pot skozi telo;
- mazivna odvajala: tudi ta odvajala zmehčajo blato in njegovo gibanje olajšajo tako, da ohranjajo površino blata vlažno;
- osmozna odvajala: osmozna odvajala zadržijo vodo v debelem črevesu, kar poveča pogostost iztrebljanja;
- spodbujevalna odvajala: spodbujevalna odvajala lahko pospešijo prebavo in sprožijo iztrebljanje;
- solna odvajala: spodbujajo vpijanje vode v tanko črevo in posledično iztrebljanje.
Odvajala so lahko odlična za lajšanje zaprtja, vendar jih nikoli ne jemljite predolgo ali prepogosto. Če ne veste, o čem je govor, se posvetujte s svojim zdravnikom in poiščite več informacij.
Če ste glede odvajal v dvomih, lahko poleg zgoraj omenjenih napotkov o prehranskih vlakninah, pitju vode in gibanju preizkusite še druga naravna odvajala:
- ricinovo olje: ricinovo olje je znano kot eno najboljših naravnih odvajal, saj vsebuje ricinolno kislino, ki spodbuja normalno iztrebljanje;
- oljčno olje: naravno mazivno odvajalo, ki olajša prehod blata;
- aloe vera: gel, ki ga najdemo v notranjem delu lista aloe vere spodbuja delovanje prebavil in tako pomaga proti zaprtju;
- magnezijev citrat: magnezij poveča količino vode v črevesju in s tem spodbuja iztrebljanje.
Katero odvajalo naj uporabim?
Če se trudite biti bolj aktivni, pijete veliko vode, uživate veliko vlaknin in preizkušate razna naravna odvajala, stanje pa se nikakor ne izboljša, se verjetno sprašujete, katero sredstvo proti zaprtju vam še preostane.
Na trgu so različne vrste odvajal, zato je težko vedeti, katero je najboljše za vas, saj je to odvisno tudi od posameznika.
Če ne veste, kje začeti, poskusite z odvajali, ki povečajo volumen, da bo vaše blato bolj kompaktno.
Če je blato še naprej trdo in iztrebljanje oteženo, poskusite z osmoznim odvajalom, ki vam bo pomagalo zadržati več vode.
Lahko se tudi zgodi, da je vaše blato mehko, vendar imate še vedno težave z iztrebljanjem. V tem primeru poskusite s kombinacijo spodbujevalnega odvajala in odvajala, ki poveča volumen. Prvo bo pospešilo prebavo in vse skupaj poenostavilo.
Če se te težave vlečejo dlje časa ali če menite, da taka odvajala niso primerna za vas, pa se morate posvetovati s splošnim zdravnikom ali farmacevtom.
Kako jemati odvajala
Uporaba odvajala je odvisna od oblike odvajala, ki ste ga izbrali.
Odvajala so običajno na voljo kot:
- tablete ali kapsule: takšna odvajala popijemo z vodo in so primerna za ljudi, ki nimajo težav s požiranjem;
- vrečice s praškom: takšna odvajala preprosto zmešamo z vodo in popijemo, zato so primerna za starejše ljudi ali tiste, ki imajo težave pri požiranju večjih kapsul;
- svečke: običajno so v obliki kapsule, ki jo vstavimo v danko in počakamo, da se raztopi. Takšne (manjše) svečke so še zlasti primerne za otroke, manj priročne pa so, če imate težave z gibanjem in ne morete doseči hrbta.
Ko izbirate obliko odvajala, morate zato upoštevati tudi svoje telesno stanje in izbrati tisto, ki najbolje ustreza vašim potrebam.
Pozorni bodite tudi na čas jemanja, saj je treba nekatera odvajala jemati na tešče ali tik pred spanjem.
Osmozna odvajala in odvajala, ki povečajo volumen, lahko povzročijo dehidracijo, zato ne pozabite piti veliko vode.
Vedno upoštevajte navodila in ne prekoračite priporočenega odmerka. Če so navodila nejasna, se posvetujte s farmacevtom ali svojim zdravnikom.
Po kolikšnem času začnejo delovati odvajala?
Različna odvajala potrebujejo različno dolgo, preden začnejo delovati.
Odvajala, ki povečajo volumen, dosežejo polni učinek v dveh do treh dneh, čeprav imajo lahko delen učinek že v 24 urah.
Osmozna odvajala običajno začnejo delovati v dveh do treh dneh, zato niso prava izbira, če iščete hitro rešitev.
Hitre rezultate lahko dosežemo s spodbujevalnimi odvajali, ki začnejo delovati v 6–12 urah. Mehčalci blata začnejo delovati v 12 do 72 urah, tako da lahko v nekaterih primerih hitro olajšajo težave.
Resnično hiter odvajalni učinek pa imajo svečke, ki začnejo delovati že v 15 do 30 minutah.
Neželeni učinki odvajal
Tako kot mnoga druga zdravila imajo tudi odvajala pogosto neželene učinke. Vendar to ni razlog za skrb, saj so ti učinki navadno blagi in izginejo, ko odvajala prenehamo jemati.
Neželeni učinki odvajal so odvisni tudi od vrste odvajala, med najpogostejšimi pa so:
- napenjanje,
- vetrovi,
- želodčni krči,
- splošno slabo počutje,
- dehidracija in z njo povezani glavoboli, temen urin, omotica.
Hujši neželeni učinki odvajal so lahko naslednji:
- rektalna krvavitev,
- hudi krči,
- kri v blatu,
- oteženo požiranje,
- izpuščaji,
- nereden srčni utrip.
Ne pozabite, da odvajal ne smete jemati prepogosto ali dlje časa, saj ima lahko to negativne učinke, kot je driska, zapora črevesa ali neravnovesje soli in mineralov v telesu.
Če ste zaskrbljeni zaradi neželenih učinkov ali če opazite zelo močne odvajalne učinke, se nemudoma obrnite na svojega zdravnika.
Kdaj poiskati zdravniško pomoč
Težave z zaprtjem običajno odpravimo dokaj hitro, za to pa pogosto zadostujejo že naravna odvajala. Včasih pa je potrebna nujna zdravstvena pomoč.
Takoj se posvetujte z zdravnikom, če opazite katerega od naslednjih simptomov:
- hude ali kronične bolečine v trebuhu: to je lahko znak resne bolezni, ki jo je treba nemudoma zdraviti, na primer zapore črevesa, predrtja črevesa ali želodca, pankreatitisa, vnetja slepiča;
- bruhanje: to je lahko simptom impakcije blata, do katere pride, ko v debelem črevesu obtiči velika masa blata, kar je treba jemati zelo resno;
- napenjanje: če je vaš želodec boleč, lahko to kaže na zaporo črevesa ali motnje, kot je gastropareza, na čezmerni razrast črevesnih bakterij ali kaj drugega;
- krvavo blato: rahle sledi krvi na toaletnem papirju niso vzrok za paniko, če pa opazite večjo količino živo rdeče krvi ali imate črno blato, takoj pokličite zdravnika, saj so to lahko znaki razjed, Crohnove bolezni ali drugih resnih zdravstvenih težav.
Zdravniško pomoč poiščite tudi, če ste po sedmih dneh jemanja odvajal še vedno zaprti, saj bi se morale vaše težave do takrat omiliti.
Zaprtje je lahko opozorilni znak za druge bolezni, kot so rak debelega črevesa, hipotiroidizem in sladkorna bolezen, zato se dogovorite za pregled in se prepričajte, da je vse v redu.
Najprej naravna pomoč, nato močnejša sredstva
Zaprtje je neprijetna težava, ki se običajno pojavi zaradi stresa, sprememb življenjskega sloga, pomanjkanja telesne dejavnosti in sedečega načina življenja.
Na srečo obstaja veliko učinkovitih naravnih odvajal, ki nam pomagajo povečati pogostost iztrebljanja in izboljšati konsistenco blata.
Če se naravni pristop v kombinaciji s pitjem vode, zdravo prehrano in telesno dejavnostjo ne izkaže za uspešnega, imamo na voljo tudi različne vrst odvajal, ki lahko pospešijo proces.
Vedno upoštevajte navodila za uporabo zdravil, ki jih jemljete, in se v primeru nejasnosti posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Takoj poiščite zdravniško pomoč, če težave po zdravljenju ne izginejo ali če se pojavijo resnejše težave.
Pogosta vprašanja
1. Kaj so odvajala?
Odvajala so snovi, ki mehčajo blato ali v splošnem pospešujejo iztrebljanje. V veliko pomoč so vsem, ki jih muči počasna prebava ali zaprtje.
2. Katere vrste odvajal poznamo?
Vrste odvajal ločimo glede na njihov učinek. Na tej podlagi ločimo:
- odvajala, ki povečajo volumen blata,
- mehčalce blata (lajšajo potovanje blata skozi telo),
- mazivna odvajala (vlažijo površino blata),
- osmozna odvajala (zadržujejo vodo v debelem črevesu, da pogosteje iztrebljamo),
- spodbujevalna odvajala (sprožajo iztrebljanje) in
- solna odvajala (spodbujajo vpijanje vode v tanko črevo).
Če ne veste, katero odvajalo je najkoristnejše za vašo težavo, se pred izbiro nujno posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
3. Katera so naravna odvajala?
Med naravna odvajala denimo spadajo ricinovo in oljčno olje, aloe vera in magnezijev citrat. Odlično naravno odvajalo je tudi Donat, ki z edinstveno kombinacijo magnezija in sulfatov poveča volumen blata ter zmehča črevo, da olajša iztrebljanje. Ker deluje na principu osmoze (posrka vodo iz črevesnih celic), spada med osmotska odvajala.
4. Kako jemati odvajala?
Odvajala so na voljo v obliki tablet ali kapsul za požiranje, v obliki praška za uživanje skupaj z vodo ali drugim napitkom, pa tudi v obliki kapsul za rektalno uporabo.
5. Kakšni so možni stranski učinki odvajal?
Med pogostejše stranske učinke odvajal spadajo napenjanje, vetrovi, želodčni krči, slabše počutje in dehidracija. Večinoma so ti učinki blagi in izginejo, ko prenehamo z jemanjem odvajal. V redkejših primerih oz. posebej ob neprimernem ali prekomernem uživanju odvajal pa lahko nastopijo tudi rektalna krvavitev, krči, oteženo požiranje, izpuščaji ali nereden srčni utrip. Če opazite katerega od teh učinkov, nemudoma prenehajte z jemanjem odvajala in poiščite zdravniško pomoč.
Izberite poglavje: