Superhrana za zdravje: asai, godži, aronija, čija, maka … zelo eksotično in zdravo. Čudežna živila, ki bi jih morali uživati vsak dan, če želimo ostati zdravi, mladi in lepi. Pa je to res?
Najprej poudarjam, da ne dvomim o sestavi tako imenovanih superživil niti o njihovi funkcionalnosti in vseh koristih za človekovo zdravje. A če nekatera živila nosijo oznako „super“, bi lahko iz tega sklepali, da druga hrana, ki jo uživamo, ne prispeva k zdravju v enaki meri in ni tako super.
Superhrana v boju proti boleznim?
Koncept, na katerem temelji superhrana, je razširjeno pojmovanje hrane in zdravja. Mediji so polni prispevkov o ultrazdravih živilih, kot so jagode godži, jagode asai, maka v prahu, aronije ipd. Tu je primer: „Aronija je najbolj zdrava rastlina na svetu … ‚pobije‘ velik odstotek malignih celic tumorjev v možganih, pljučih, dojki, debelem črevesu in jetrih.“
Bodimo realistični. Avtorji teh prispevkov trdijo, da so podprti z najnovejšimi znanstvenimi dokazi, in nas prepričujejo, da nam bo prehrana, ki temelji na uživanju teh živil, pozdravila telo ter ga spodbudila k boju proti boleznim in staranju. Koliko pa je resnice v teh poročilih? Nekaj resnice pravzaprav je v njih, saj imamo takšne dokaze, vendar so pičli, poleg tega pa je treba upoštevati še nekatera dejstva.
Kaj pravi znanost?
Nočem vas utrujati z znanostjo (ki jo sicer obožujem), toda če se malce poglobimo v znanost in dokaze, dobimo jasnejšo predstavo o zgodbici o superživilih. Okoliščine, v katerih se živila proučujejo, se razlikujejo od tega, kako ljudje po navadi uživamo takšno hrano. V raziskavah se uporablja zelo visoka raven (koncentracija) hranil – realno gledano se tolikšna koncentracija v normalni prehrani navadno ne pojavlja. Hrana, tj. neka hranilna sestavina, se raziskuje izolirano, ljudje pa uživamo več živil hkrati. Znanost je res pokazala, da nekatere sestavine hrane in pijače utegnejo biti zelo blagodejne za nas in naše telo, vendar moramo biti realistični glede tega, kako te ugotovitve uporabiti v resničnem življenju.
Pozornost na superživilih zaradi interesa javnosti
Zakaj se vsi toliko posvečajo superhrani? Ker se javnost čedalje bolj zanima zanjo. Ljudje se vse bolj ukvarjamo s sabo in svojim zdravjem, zato je ideja, da utegne hrana zelo blagodejno učinkovati na zdravje, lahko zelo privlačna. Popolnoma se strinjam, da je res privlačno, ko preberemo, da obstajajo „jagode sreče“ ali „rdeči diamanti“, ki v našem telesu delajo čudeže.
Še enkrat ponavljam, ustavimo se za trenutek in bodimo realistični.
Superživila iz naše soseske
Menim, da bi morali hrano zlahka jesti in do nje zlahka priti. Uživanje hrane mora biti preprosto. Da ne govorim o sprejemljivi ceni. Mar nimamo svojih vsakdanjih superživil? Korenje z betakarotenom, jabolka z vlakninami, čebula s kvercetinom … Lahko jih brez težav uživamo redno in v večjih količinah ter tako kar se da izkoristimo hranila v njih.
Všeč mi je, da so superživila večfunkcionalna in polna hranil, ki podpirajo zdravje, hkrati pa so tudi okusna. Ni mi pa všeč, da se superhrana enači z eksotičnimi in dragimi živili. In moti me, da imamo pred nosom nekaj zelo zdravih živil, kot so sardine, a jih ne uživamo dovolj pogosto.
In na koncu
Če upoštevamo, da glede na prehranska priporočila večina Evropejcev ne uživa dovolj sadja in zelenjave, bi lahko, če si obogatimo dan z raznim sadjem in zelenjavo, naredili velik korak k izboljšanju prehranjevalnih navad in zdravja.
Izraza superhrana in superživila sta zelo priljubljena, ko se govori o prehrani in zdravju. A po mojem mnenju je prehrana, ki temelji na raznolikosti, zmernosti in uravnoteženosti, kar vključuje tudi veliko sadja in zelenjave, še naprej najboljša izbira glede prehranjevanja za optimalno zdravje.
Mislim, da se superhrana nanaša na hrano – zlasti sadje in zelenjavo – s hranili, ki so koristnejša za zdravje kot druge vrste hrane. In to je logično, kajne? Jabolko je vsekakor boljša izbira od krofa.
Izberite poglavje: