Sodobni način življenja ne vpliva dobro na človeški organizem. Zaradi zahtev okolice smo nenehno v situacijah, ki nas silijo v vse večje psihične in fizične napore. Posledice tega so pogosto neprijeten občutek v prebavilih, bolečine v trebuhu, tesnoba, napetost, zaskrbljenost, razdražljivost, nespečnost in drugi znaki stresa, ob vsem tem pa se kopičijo še odvečni kilogrami.
Epidemija debelosti
Eden največjih svetovnih javnozdravstvenih problemov 21. stoletja je prav vse večja pojavnost debelosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se je od leta 1975 pojavnost debelosti na svetovni ravni potrojila in vse bolj ogroža zdravje. Debelost dobiva razsežnosti globalne epidemije.
Glavni vzroki za prekomerno telesno težo so:
– nezmerna in neuravnotežena prehrana
– nezadostno gibanje,
– stres,
– alkohol in
– jemanje nekaterih zdravil.
Po drugi strani količina in sestava zaužite hrane vplivata na nastajanje in izločanje prebavnih hormonov, kar uravnava delovanje prebavil in tek. Ko je v prebavnem traktu hrana, so o tem na različne načine obveščeni možgani, kar prispeva k uravnavanju teka in občutka sitosti. Pri sladkornih bolnikih in debelih osebah je pogosta motnja v izločanju prebavnih hormonov.
Eden največjih svetovnih javnozdravstvenih problemov 21. stoletja je prav vse večja pojavnost debelosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se je od leta 1975 pojavnost debelosti na svetovni ravni potrojila in vse bolj ogroža zdravje. Debelost dobiva razsežnosti globalne epidemije. Glavni vzrok je nezadostno gibanje, pa tudi stalno hitenje, stres, alkohol, jemanje nekaterih zdravil ter neredna, nezmerna in neuravnotežena prehrana.
Po drugi strani količina in sestava zaužite hrane vplivata na sintezo in izločanje prebavnih hormonov, kar uravnava gastrointestinalno delovanje in tek. Ko je v prebavnem traktu hrana, so o tem na različne načine obveščeni možgani, kar prispeva k uravnavanju teka in občutka sitosti. Pri sladkornih bolnikih in debelih osebah je pogosta motnja v izločanju prebavnih hormonov.
Shujšati nam lahko pomaga tudi Donat!
V prizadevanjih, da spremenimo življenjske navade, nam je lahko v veliko pomoč naravna mineralna voda Donat. Donat podpira telesne procese izločanja škodljivih snovi.
Donat je predvsem naravno osmotsko odvajalo, ki je na začetku hujšanja zelo koristno, saj telo čisti zaostalih odpadnih snovi. Za njegovo odvajalno delovanje sta zaslužni sulfatni soli magnezijev sulfat in natrijev sulfat. Sledniji vežeta vodo iz celic črevesne stene in na ta način večata volumen črevesne vsebine. Še več o sestavi Donata in njegovih blagodejnih učinkih lahko odkrijete na tej povezavi!
Poleg tega, da spodbujajo prebavo, sulfatne soli sodelujejo tudi pri zapletenih mehanizmih uravnavanja teka s spodbujanjem izločanja hormona holecistokinina. Prebavni sistem je največji endokrini organ (izločevalec hormonov), ki sodeluje pri uravnavanju teka. Glede na to, kako delujejo na tek, lahko prebavne hormone delimo na spodbujajoče in zavirajoče hormone, tj. inhibitorje teka. Prav holecistokinin je eden od hormonov, ki zavirajo tek.
Številne raziskave so neposredno dokazale, da se mehanizem krčenja žolčnika sproža z izločanjem holecistokinina, tega pa spodbuja magnezijev sulfat. Prav magnezijev sulfat je v Donatu prisoten v veliki količini. Holecistokinin ne le spodbuja krčenje in praznjenje žolčnika, ampak tudi deluje na nervus vagus (vagusni živec), ki potuje do predela možganov, ki stimulira center za sitost.
Uravnavanje teka je zelo zapleten proces. V njem sodelujejo možgani in možganski nevrotransmitorji, želodec, črevesje in prebavni hormoni, jetra in presnova jeter, maščevje, količina in sestava zaužite hrane ter endokrini hormoni. Hormoni prebavnega trakta imajo posebno vlogo pri občutenju lakote in sitosti.
Pričnite z Donatom!
Čeprav na veliko dejavnikov ne moremo vplivati, je prehrana eden od tistih, ki jih lahko spremenimo. Ker sulfatne soli, zlasti magnezijev sulfat, spodbujajo prebavo in izločanje holecistokinina, ki zavira tek, lahko Donat pomaga vsem, ki želijo telo osvoboditi odpadnih snovi in neprebavljenih ostankov hrane ter nadzorovati svojo telesno težo. Ob uživanju Donata se vedno priporoča tudi zdrava in uravnotežena prehrana.
Pogosta vprašanja
1. Kaj so glavni vzroki za prekomerno telesno težo?
Glavni krivci za naraščanje telesne teže so nezadostno gibanje, pa tudi stalno hitenje, stres, alkohol, jemanje nekaterih zdravil ter neredna, nezmerna in neuravnotežena prehrana.
2. Ali Donat lahko pomaga pri hujšanju?
Donat je lahko zelo koristen v boju z odvečnimi kilogrami, saj pospeši prebavo, telo očisti odpadnih snovi in telesu pomaga zavirati apetit.
3. Kako nam Donat pomaga shujšati?
Donat je naravno osmotsko odvajalo, ki je zelo koristno predvsem na začetku hujšanja, saj se telesu pomaga znebiti odpadnih snovi, obenem pa spodbuja izločanje hormona holecistokinina, ki zavira tek.
4. Kako učinkovito shujšati?
Poleg pitja Donata strokovnjaki priporočajo predvsem zdravo, uravnoteženo prehrano ter redno gibanje.
5. Kako piti Donat za hujšanje?
V začetku hujšanja je ključno, da s pospeševanjem prebave telo očistimo prebavnih snovi. Za hitrejšo prebavo zjutraj na tešče popijte 0,2 do 0,3 litra Donata, pred večerjo pa še 0,2 litra. Donat naj bo ogret na sobno temperaturo, spijte pa ga v čim krajšem času.
Izberite poglavje: